RANCANGAN PELAJARAN HARIAN -
BAHASA MELAYU TAHUN 4
BAHASA MELAYU TAHUN 4
RANCANGAN
PELAJARAN HARIAN - BAHASA MELAYU TAHUN 4
Tarikh/Hari:
JUMAAT
Masa :
8.40 -9.40 (1 jam)
Kelas:
4 Mutiara
Bil Pelajar : 19
orang
Mata pelajaran:
Bahasa Melayu
Tema:
Hasil Tani Meningkatkan Ekonomi
Tajuk:
Kelapa Sawit
Objektif:
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1. Membaca petikan teks dengan sebutan dan intonasi
yang betul
2. Menyatakan isi-isi penting teks
3. Mengenal pasti maklumat dan menulis nota dalam bentuk grafik
Pengetahuan Sedia
Ada: i. Murid pernah melihat
pokok kelapa sawit
ii. Murid mengetahui minyak masak dan marjerin
dihasilkan
daripada kelapa sawit
Konsep:
Pokok kelapa sawit banyak kegunaan kepada
manusia
Bahan
Gambar pokok kelapa sawit, gambar barangan daripada kelapa sawit,
marjerin, sabun, minyak masak, lilin, slide power point,
lembaran
kerja,buku teks
Nilai
Kebersihan, patriotisme, bekerjasama
Kemahiran
Fokus
utama
6.3 aras 2(i)
Fokus sampingan 9.2 aras 2(i)
Tatabahasa
Imbuhan awalan, imbuhan
apitan, perkataan seerti
Kosa kata
Isirung,
menggerakkan, diproses, reput, unik, manfaat, pelaksanaan
Ilmu
Geografi, Ekonomi
KBT
Kecerdasan pelbagai- interpersonal
Langkah/Masa
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Set Induksi
5 minit
|
Tema:
Hasil Tani
Meningkatkan Ekonomi
Gambar dan slaid pokok
kelapa sawit
|
1. Guru meminta murid mencantumkan jigsaw puzzle
dan meneka gambar
2. Menunjukkan slaid gambar pokok kelapa
sawit .
3. Bersoaljawab dengan murid tentang gambar
yang dilihat
|
1. Murid mencantumkan gambar dan cuba meneka
gambar yang terhasil.
2. Melihat gambar.
3. Menjawab soalan
|
BBM :guntingan
gambar,
gambar, gambar slaid
Teknik : soal jawab
|
Langkah 1
10 minit
|
Kelapa Sawit
Petikan rencana Kelapa
Sawit
|
1. Mendengar dan menilai bacaan mekanis
murid dari segi kelancaran, sebutan dan intonasi
|
1
Murid membaca petikan teks secara senyap, beramai-ramai secara kuat dalam
kumpulan dan kemudian secara individu dengan sebutan dan intonasi yang betul.
|
BBM – slaid, buku teks
Kaedah terus
bacaan mekanis
Teknik membaca
beramai-ramai
|
Langkah 2
20 minit
|
Kelapa Sawit
1 Mengesan isi-isi penting teks yang dibaca.
2.
Menggariskan
isi penting
3.
Menjalankan
aktiviti
perbincangan
dalam
kumpulan.
4. Mencatat maklumat di dalam kertas.
|
1. Menyoal murid tentang teks yang dibaca.
2. Menunjukkan benda maujud yang dihasilkan
daripada kelapa sawit.
3. Menayangkan gambar slaid kegunaan bahagian-
bahagian kelapa sawit- isirung,buah, tandan , daun, buah, pelepah, dan
batang.
4. Menyoal makna perkataan yang bercetak warna.
5. Menjelaskan cara mendapatkan maklumat umum/isi
penting daripada teks.
6. Membahagikan murid kepada beberapa kumpulan
kecil
7. Membimbing murid mencatat dan membina ayat.
|
1. Murid menjawab soalan yang dikemukakan.
2. Murid melihat benda maujud yang ditunjukkan.
3. Murid melihat gambar slaid yang ditayangkan.
4. Murid mencari makna perkataan daripada kamus.
5. Murid menggarisi isi-isi penting teks
6. Murid menjalankan aktiviti perbincangan dalam
kumpulan untuk mendapatkan maklumat penting daripada teks.
7. Mencatat maklumat pada kertas yang disediakan.
|
BBM- buku teks, kamus
Kaedah Oral
Aural
Teknik soal jawab
TMK
Kaedah terjemahan
Kemahiran berfikir:
Kreatif
Kemahiran belajar:
Pemerolehan maklumat
penilaian kendiri
|
Langkah 3
(10 minit)
|
1. Pembentangan hasil perbincangan kumpulan
2. Memberi pendapat
3. Komen dan ulasan guru
|
4. Memberi ulasan dan komen terhadap maklumat
yang dilaporkan.
5. Meminta pendapat daripada murid lain.
|
1 Wakil kumpulan melaporkan maklumat yang
diperolehi.
2 Murid memberi pendapat masing-masing.
|
Kemahiran berfikir:
Kritis
Teknik:
Perbincangan
Teknik:
Menyampai
kan laporan
|
Langkah 4
(10 minit)
|
1. Gerakerja bertulis:
-Maksud perkataan/
sinonim
-Peta minda
|
1.
Memberi latihan
bertulis – menulis
maksud perkataan
yang berwarna.
2. Menyuruh murid melengkapkan peta minda
kegunaan bahagian-bahagian kelapa sawit.
3. Menyuruh murid menulis perkataan yang
mengandungi imbuhan apitan dan akhiran
|
1. Menulis makna perkataan/sinonim
2. Melengkapkan peta minda dan mencatat kegunaan
bahagian kelapa sawit
3. Menulis imbuhan apitan dan akhiran.
|
Lembaran kerja: Peta
minda kegunaan kelapa sawit
|
Penutup
(5 minit)
|
Rumusan
|
Guru merumuskan isi
pelajaran dan membuat kesimpulan.
|
1. Menyenaraikan pengajaran
yang diperolehi.
|
Tiada ulasan:
Catat Ulasan